Obsah článku
Rozhodnutie ako vybrať matrac je pre váš dobrý spánok základom. Jeho výber však môže byť dosť zložitý. Dôležité je vyberať podľa toho akú polohu pri spánku máte alebo akú máte hmotnosť.
Samozrejme rozhoduje aj výška, dĺžka a šírka matraca aký potrebujete.
Materiál, z ktorého je vyrobený rozhoduje okrem komfortu matraca aj o jeho cene a životnosti.
Typy matracov podľa materiálu
Matrac z pamäťovej peny
Matrace z pamäťovej peny sú najlepším výberom pre úľavu od tlaku, pretože sa prispôsobia vášmu telu a odľahčia tlakové body.
Tieto matrace sú obzvlášť ideálne pre ľudí, ktorí spia na boku alebo kohokoľvek s bolesťami chrbta.
Pomáhajú podporovať správne zarovnanie chrbtice tým, že menej zaťažujú vaše ramená a boky. Avšak pre ľudí spiacich na chrbáte môže byť lepšou voľbou tvrdý matrac, do ktorého sa vám „nepreborí“ chrbát.
Často existuje niekoľko vrstiev s pevnejšou penou na spodnej časti pre odolnosť a podporu a mäkšou penou na vrchu pre pohodlie.
Nevýhodou pamäťovej peny je, že dokáže ľahšie zachytiť teplo, čo môže byť hlavne v lete nepríjemné. Mnohé značky však majú zabudovanú v matracoch aj chladivú vrstvu gélu.
Kritériom na to ako vybrať matrac môže byť teda aj to ako veľmi sa človek v noci potí.
Latexový matrac
Latexové matrace sú vyrobené z prírodného alebo syntetického kaučuku. Sú hypoalergénne, priedušné, majú skvelé termoregulačné vlastnosti, nezapáchajú a dlho vydržia.
Sú teda veľmi vhodné napríklad ako matrac pre alergikov. Sú však drahšie ako penové matrace.
Pružinový alebo taštičkový matrac
Vyznačujú sa výbornou priedušnosťou, čiže potešia hlavne v lete. Vaše deti zase poteši nová „trampolína“ na posteli 🙂
Obyčajné pružinové matrace boli obľúbené hlavne v minulosti, dnes ich skôr nahrádzajú modernejšie matrace s pružinou zabalenou v samostatnej taštičke.
To pomáha pri podpore tela a reakcii na rôzne rozloženie tlaku. Pri týchto matracoch na rozdiel od latexových či penových nie je vždy potrebný rošt.

Hybridný matrac
Sú to matrace s pružinami, na ktorých je na vrchu uložená aj pamäťová pena, latex alebo gel. Ich ponuka v obchodoch je menšia, zato ich váha je väčšia.
Je zložitejšie ich prenášanie či manipulácia s nimi.
Úrovne tvrdosti – aký tvrdý vybrať matrac
Matrace nájdete od veľmi makkých až po extra tvrdé. Tie tvrdšie sú vhodné hlavne pre ťažších jedincov. Mäkkšie sú vhodnejšie pre starších ľudí alebo ženy. Mnoho matracov má aj rôzne zóny tvrdosti, ktoré zaručia ideálnu tvrdosť na každom mieste tela, hlavne pri spánku na boku. Sú makkšie v oblasti ramien a pevnejšie v oblasti chrbtu. Optimálne rozkladajú zaťaženie tela.

Výber matraca podľa polohy pri spánku
Spánok na boku
Je to najčastejšie preferovaná poloha. Najlepšie matrace pre spanie na boku majú mäkkú až strednú úroveň tuhosti, pretože pomáhajú udržiavať vašu chrbticu vyrovnanú.
Ak je príliš tvrdý, môže sa stať, že budete vyvíjať príliš veľký tlak na boky a ramená. Pozor však aj na veľmi mäkký matrac, v ktorom by ste sa mohli prepadávať.
Spanie na bruchu
Pevnejší/tvrdší matrac je vhodnejší pre každého, kto rád spí na bruchu. Doktori však veľmi neodporúčajú túto polohu spánku kedže sa pri nej viac tlačí na vnútorné orgány.
Preto si aj s výberom príliš tvrdého matraca dávajte pozor.
Spanie na chrbáte
Stredná tvrdosť je v tomto prípade ideálna. Ak je váš matrac v tejto polohe príliš mäkký alebo príliš tvrdý, nemusí byť váš chrbát v úplne správnej polohe.
Spanie vo všetkých polohách
Pre rôzne polohy je najlepšia stredná tvrdosť matraca, aby ste najlepšie podporili telo aj pri častom nočnom prehadzovaní sa.
Ako vybrať matrac podľa vašej hmotnosti
Matrace majú takisto svoju maximálnu nosnosť. Aj podľa nej sa dá zhruba vybrať či je matrac vhodný pre muža či ženu, pre ťažšieho či ľahšieho človeka. Tie z nižšou nosnoťou sa pod ťažším človekom môžu skôr zdeformovať či vyležať.

Kedy vymeniť matrac – koľko rokov vydrží?
Zväčša je potrebné matrac vymeniť každých 8 až 10 rokov. Zaleží to však od hmotnosti človeka či od kvality matraca, peny, vyhotovenia pružín a pod.
Matrac môže svoj tvar stratiť aj vyrazne skôr. Je preto dobré pravidene kontrolovať jeho stav, pripadné zdeformovanie a formu.